Peter Creed v Kieran Hillman during the PSA Llantrisant Open Satellite .

Rhiwbina’s Creed Flying Welsh Flag At Llantrisant Open

Peter Creed is flying the Welsh flag in the PSA Satellite Llantrisant Open semi-finals.

Caerphilly-born Creed, from the Rhiwbina club, won his quarter-final against Lewis Doughty in straight games and plays Tom Ford in the last four.

Manchester-born Doughty, aged 28 and ranked at 189 in the World, was beaten 11-4, 11-6, 1.

Ford will face Creed in the last four on Sunday morning, He won in straight games against Jack Turney in his quarter-final.

The 25-year-old Ford, who is from Worcester originally and lives in Cheltenham, has a World highest ranking of 60. 

https://twitter.com/LlanSquashClub/status/1142441148193132544

Top seed Nathan Lake from Gloucestershire is among three English players through to the semis alongside Creed.

Lake, a 26-year-old left-hander who plays out of the East Glos Club in Cheltenham, powered into the last four with a straight games success against James Peach.

The World number 61 plays Patrick Rooney from St Helen’s on Merseyside in the semi-finals on Sunday.

Rooney, aged 22, is number 78 in the men’s World rankings.

Llanishen SRC players have made solid progress in the men’s B and men’s C events.

James Powell defeated Dan Webb and Joe Eason on his way to the B event semi-finals. He played a tough match against Eason before emerging the winner 11-5, 4-11, 12-10, 11-8.

Jonathan Rifflart from Llanishen is through to the men’s C last four after beating Rich Timms and Joshua Davies, both in straight games.

The mixed D semi-finals feature Oliver Cann v Shivam Singhai; James Jones v Gareth Heyes. 

There is the prospect of an all-Maybury family final in the mixed D plate semi-finals.

The Maybury family play out of Llantrisant. Lucy plays Sam Norris in her semi-final, while brother Ashley takes on Jack Penberthy.

Men’s A (PSA Satellite) results

Men’s A first round: James Peach beat Stephen Hearst 11-4, 11-3, 11-6; Michael Craig beat Liam Eason 11-9, 11-1, 11-5; Patrick Rooney beat Joel Preece 11-7, 11-4, 3-11, 11-4; Tom Ford beat Lewis Poole 11-0, 13-11, 11-4; Jack Turney beat Luke Bishop 11-7, 11-6, 11-7; Lewis Doughty beat Matthew Williams 11-6, 11-5, 11-3; Peter Creed beat Kieran Hillman 11-4, 11-8, 11-3.

Men’s A quarter-finals: Nathan Lake beat James Peach 16-14, 11-3, 11-3; Patrick Rooney beat Michael Craig 11-6, 13-11, 11-13, 11-7; Tom Ford beat Jack Turney 11-3, 11-3, 11-7; Peter Creed beat Lewis Doughty 11-4, 11-6, 11-4.

Men’s A semi-finals (to be played Sunday): Nathan Lake v Patrick Rooney; Tom Ford v Peter Creed.

Men’s A (PSA satellite) plate: Liam Eason beat Joel Preece 11-4, 11-7, 11-8; Kieran Hillman beat Matthew Williams 11-8, 11-7, 11-5.

Men’s A plate semi-finals (to be played Sunday): Stephen Hearst v Liam Eason, Lewis Poole v Kieran Hillman.

Men’s B first round: Owen Heyes beat Andy Whitall 11-5, 12-10, 6-11, 11-5; Joe Eason beat Tom Howells 11-5, 11-9, 11-4; James Powell beast Dan Webb 11-9, 11-8, 11-9; Gareth Pitt beat Gary Fry 11-6, 11-6, 11-4; Matthew Thomas 11-7, 11-5, 11-4; Mark Jones beat Ryan Tyler 11-4, 9-11, 11-5, 11-8.

Men’s B quarter-finals: Sam Weeds beat Owen Heyes 11-8, 13-11, 11-2; James Powell beat Joe Eason 11-5, 4-11, 12-10, 11-8; Matthew Thomas beat Gareth Pitt 11-9, 4-11, 11-9, 8-11, 11-5; Mark Toseland beat Mark Jones 8-11, 11-7, 11-6, 11-4.

Men’s B semi-finals (to be played Sunday): Sam Weeds v James Powell, Matthew Thomas v Mark Toseland.

Men’s B plate, semi-finals (to be played Sunday): Andy Whitall v Dan Webb, Gary Fry v Ryan Tyler.

Men’s C first round: Tom Penberthy beat Matthew Thomas 12-10, 11-9, 11-7; Craig Poole beat Martin Christopher 8-11, 13-11, 11-8, 14-12; Neil Hughes beat Rob Mitchell 8-11, 11-4, 12-10, 11-8; Jon Rifflart beat Rich Timms 11-9, 11-2, 11-8; Joshua Davies beat Paul Morgan 7-11, 11-8, 11-8, 11-2; Jeff Greenslade beat Craig Bluck 11-8, 11-5, 9-11, 11-9.

Men’s C quarter-finals: Fern Church beat Tom Penberthy 11-7, 5-11, 11-8, 9-11, 11-6; Neil Hughes beat Craig Poole 11-2, 11-6, 12-10; Jon Rifflart beat Joshua Davies 11-2, 11-8, 11-4; Justin Nemeth beat Jeff Greenslade 9-11, 10-12, 11-2, 11-7, 11-4.

Men’s C semi-finals (to be played Sunday): Fern Church v Neil Hughes, Jon Rifflart v Justin Nemeth.

Men’s C plate semi-finals (to be played Sunday): Tom Penberthy v Rob Mitchell, Rich Timms v Craig Bluck. 

https://twitter.com/LlanSquashClub/status/1142380550377934849

Mixed D, first round: Luca Bianchi beat Lucy Maybury 11-7, 11-2, 11-5; Shivam Singhai beat Ioan Davies 11-7, 11-3, 11-5; Chris Baker beat Sam Norris 11-7, 11-8, 12-10; James Jones beat Marcus Docherty 11-5, 11-7, 11-7; Sally Davis beat Ashley Maybury 9-11, 11-2, 8-11, 11-5, 11-2; Gareth Heyes beat Dylan Vite 11-7, 12-10, 11-6.

Mixed D, quarter-finals: Olive Cann beat Luca Bianchi 11-3, 11-8, 11-9; Shivam Singhai beat Chris Baker 13-11, 13-11, 4-9, 9-11, 4-11; James Jones beat Sally Davis 11-7, 11-8, 7-11, 6-11, 11-9; Gareth Heyes beat Jack Penberthy 11-9, 7-11, 11-7, 12-10.

Mixed D semi-finals (to be played Sunday): Oliver Cann v Shivam Singhai; James Jones v Gareth Heyes. 

Mixed D plate: Sam Norris best Ioan Davies 17-15, 12-14, 11-7, 11-3; Ashley Maybury beat Marcis Docherty 11-0, 11-3, 11-6; Jack Penberthy beat Dylan Vite 11-9, 11-13, 12-10, 11-5.

Mixed D plate semi-finals (to be played Sunday): Lucy Maybury v Sam Norris, Ashley Maybury v Jack Penberthy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *