Colin Caesar from Penarth and Dinas Runners.

Sale Of The Year – More Than 60 Teams Run 207 Miles From Caernarfon To Cardiff In Welsh Castles Relay

Six Welsh clubs finished in the top 10 after the gruelling 200-plus miles Welsh Castles Relay from Caernarfon to Cardiff.

Pontypridd Roadents, Aberdare Valley, Les Croupiers, Parc Bryn Bach, Bridgend and Neath all completed the course from North Wales to South Wales in less than 23 hours.

There were 64 clubs competing including Right To Movement from Palestine, aiming to raise awareness of the human rights situation in their occupied homeland.

Eleven competitors from the Right to Movement Palestine sports organisation were joined by supporters and Palestinians living in Britain.

There were 20 stages including six official mountain climbs on the staggered relay race course, held mainly on the road with many hills and mountains en route from Caernarfon to Cardiff.

Sale Harriers emerged winners and were the only team to finish in under 20 hours with their time of 19-41-55.

Sale Harriers.

Team ReAssure finished 64th in just over 29 hours and their team message was: “Thank you to everybody involved @wcrelay for another excellent weekend. 

“We cannot thank you organisers Les Croupiers enough for all the support of us as a new team. 

“Team Reassure appreciate just how difficult it is to organise, administer and run such an event and hope you will have us back next year. “The welcome and atmosphere has been inspiring for all our runners who took part, to such an extent that we have an excited running community at ReAssure who are already planning to come back in 2020. 

“What a magnificent event.”

Ealing Eagles wrote: “Another brilliant year at Welsh Castles. It’s such a special event – you really can’t beat it. 

“Thank you to all at the Les Croupiers club who work tirelessly behind the scenes and on the front line before, during and after the weekend itself to ensure it is a success.”

Altrincham’s Michael Berks, who finished third on stage 16 (Brecon Canal Basin to Torpantau – 12.5 miles) paid tribute to Les Croupiers’ athlete James Bruce, saying: ”Thanks to the runner who gave me an energy gel with one mile to go.

“Looking at the results it must have been James Bruce. I wanted to find him at the finish to thank him properly, but didn’t get the chance.

“His small act of kindness was just another example of the amazing camaraderie between teams all weekend and was massively appreciated by me. Congratulations to everybody on another amazing weekend.”

Sale earned seven stage wins over the two days with Gareth Raven finishing first on the final leg from Caerphilly to Cardiff.

Sam Aspinall, Phil Robertson, Nathan Harrison, Daniel Kashi, Nigel Martin and Tim Kennedy were the other Sale individual stage winners.

Pontypridd Roadents were runners-up to Sale, while Aberdare Valley third and Cardiff’s Les Croupiers fourth.

https://twitter.com/AcNeath/status/1137783975441772544

Final leaderboard at Cardiff Castle – 207.1 miles: 1 Sale Harriers 19-41-55; 2 Pontypridd Roadents AC 20-06-55; 3 Aberdare Valley AAC 20-28-34

4 Les Croupiers RC 20–32-42; 5 Team Bath 20-48-40; 6 Ealing Eagles RC 21-36-48; 7 Parc Bryn Bach RC 21-42-36

8 Chorlton 21-54-22; 9 Bridgend AC 21-59-54; 10 Neath Harriers 22-11-40.

Teams competing in the Welsh Castles relay were in one of four categories – open, ladies, veterans and business house.

Organisers Les Croupiers won the ladies and veterans titles, while Sale added to their open category triumph by being crowned mountain kings.

Lee Aherne from Parc Bryn Bach Running Club won the Jeff Wood award on stage nine, winning in 44-33.

Jeff, a Les Croupiers club founder member, collapsed within yards of the finish of stage one in 1998 and died. 

His club remember him in part with WCR ‘Jeff Wood’ Memorial Award, given every year to the first over-50 vet to finish the nominated ‘Jeff Wood stage’ (always a non-mountain stage because Jeff didn’t like hills).

Chorlton’s Steve Curley set the early pace on the 2019 stage one from Caernarfon to Penygroes (9.1 miles), winning in 54-30, while Sale’s Aspinall powered to victory on the Penygroes to Criccieth Castle run, covering the 10.7 miles in 59-19.

Sale grabbed victory over stage three (Criccieth to Maentwrog, 12.3 miles) with Robertson home in 1-2-23, while Chorlton earned a second win when Matt Shaw covered the 9.5 miles from Maentwrog to Harlech in a stage record time of 49-58.

Joe Reardon of Aberdare Valley was first home in the Harlech to Barmouth run, winning in 53.42 (9.6 miles).

Next up was stage six (Barmouth to Dolgellau, 9.1 miles) with Ewan Short (Pontypridd Roadents) winning in a time of 49.32, while Sale’s Harrison ran the Dolgellaui to Dinas Mauddwy leg (10.1 miles) in 58-22.

James Donald (Team Bath) covered the 10.8 miles from Dinas Mawddwy to Foel in 1-00-07 to win, while Lee Aherne (Parc Bryn Bach) was first home on stage nine (Foel to Llanfair Caereinion ) in 44.33. 

The first day was completed after Daniel Birdman (Aberdare Valley) produced a stage record win to cover the 13.1 miles from Llanfair Caereinion to Newtown in 1-10-53.

https://twitter.com/kit_kat2505/status/1137747155341496320

At the halfway stage Sale were in first place ahead of Aberdare, Pontypridd and Les Croupiers.

Sale’s Kashi ran the 10.8 miles from Newtown to Llanbadarn Fynydd to win in 59-08 before Andrew Hughes (Pontypridd Roadents) finished first over the 11.2 miles from Llanbadarn Fynydd to Crossgates in a time of 59-08.

Andy Gardiner (San Domenico) won stage 13 (Crossgates to Builth Wells, 10.6 miles) in 59-58, while Sale Harriers’ Martin raced to victory in stage 14 (Builth Wells to Drovers) in 59-14, just ahead of Quentin Guillon from Palestine.

The next leg was from Epynt Visitor Centre to Brecon (12.8 miles) with Sale’s Kennedy first in 1-11-28 before the next group of runners left Brecon Canal Basin and headed for Torpantau (12.5 miles). Steve Rees (Neath Harriers) was the Winner in 1-14-58.

Daniel Hamilton (San Domenico) won the Torpantau to Cyfarthfa Castle, Merthyr Tydfil leg (8.7 miles) in 44-45 before Darren Bishop from Pontypridd Roadents was first home in the 18th stage from Rhydycar Centre to Navigation Park (9.1 miles, 50-57).

Finley Hines (Neath Harriers) won the 19th leg (Navigation Park to Nantgarw, 7.7 miles) in 42.50.

Sale signed off the weekend by winning the final leg (Caerphilly Castle to Cardiff Castle, 10.1 miles) thanks to Raven’s stage record 51-47.

Open Category: 1 Sale Harriers (19.41.55), 2 Pontypridd Roadents AC (20.06.55), 3 Aberdare Valley AAC (20.28.34)

Ladies: 1 Les Croupiers RC (24.51.35), 2 Serpentine RC (24.54.55), 3 Sale Harriers (25.13.52)

Vets: 1 Les Croupiers RC (23.24.15), 2 Buckley Runners (23.47.44), 3 Ealing Eagles RC (23.50.04)

Business Category: 1 Environment Agency DEFRA (25.14.40), 2 Burges Salmon LLP (25.27.24), 3 South Wales Police (25.39.08)

Mountain Kings: 1 Sale Harriers (06.28.12), 2 Aberdare Valley AAC (06.43.08), 3 Pontypridd Roadents AC (06.49.03)

Mountain Queens: 1 Serpentine RC (08.10.34), 2 Sale Harriers (08.23.16), 3 Les Croupiers RC (08.28.02)

Mountain Monarchs: 1 Ealing Eagles RC (07.48.52), 2 Buckley Runners (08.02,52), 3 South West RR (08.03.26)

Jeff Wood Award (Stage 9 for 2019): Lee Aherne, Parc Bryn Bach RC (First in 44.33)

https://twitter.com/parcbrynbachrc/status/1137287258120368128

All the official stage results:

Stage one: Caernarfon Castle to Penygroes (9.1 miles)

Records: 

Male: Male: (2010) Rob Hughes (Salford Harriers) 52-26

Female: (2012) Kate Roberts (Bridgend AC)

Top 20

1 Steven Curley (Chorlton) 54-30

2 Andy Tarrant (Env Agency DEFRA) 54-43

3 Shaun Pinch (Aberdare Valley AAC) 55-48

4 Dave Coates (Team Bath) 56-13

5 Ian Owen (San Domenico RC) 56-15

6 Gethin Holland (Aberystwyth AC) 56-35

7 Stuart Crees (Les Croupiers RC) 56-37

8 Mike Blackmore (Bitton RR) 57-19

9 Mark Appleton (Bromsgrove and Redditch AC) 57-38

10 Elliot Cox (Buckley Runners) 57-4

11 Keith James (Pontypridd Roadents AC) 58-10

12 Euros Evans (Meirionnydd) 59-12

13 Jack Bredbury (Ealing Eagles RC) 59-17

14 Richard Edwards (Sale Harriers) 59-31

15 Lloyd Manning-James (Bridgend AC) 59-35

16 Peter Costello (Chorlton) 59-37

17 Jonathon Astley (Parc Bryn Bach RC) 01-00-30

18 Shane Willams (Neath Harriers) 01-01-49

19 Mike Tate (Port Talbot Harriers) 01-02-33

20 Tim Cahill (Abergele Harriers) 01-03-03

Stage two: Penygroes to Criccieth Castle – 10.7 miles

Records

Male: (2014) Max McNeil (Sale Harriers) 54-12 

Female: (2011) Ruth Clifton (Thames Hare & Hounds) 01-05-52 

Top 20:

1 Sam Aspinall (Sale Harriers) 59-19

2 Oliver Wallace (Chorlton) 59-29

3 James Spencer (Pontypridd Roadents AC) 01-01-01

4 Steve Forsyth (Prestatyn RC) 01-01-12

5 Alun Williams (Meirionnydd) 01-01-22

6 Ian Edwards (Eryri Harriers) 01-01-25

7 Hywel Jones (Aberdare Valley AAC) 01-01-48

8 Rob Atkin (Bridgend AC) 01-02-31

9 Ewan Fryatt (Ealing Eagles RC) 01-02-40

10 Chris Jenkins (Neath Harriers) 01-02-51

11 Rhys Pippard (Les Croupiers RC) 01-04-03

12 Johnny Lam (San Domenico RC) 01-04-50

13 Jamie Westcombe (Team Bath) 01-05-22

14 Jon Lewis (Serpentine RC) 01-05-32

15 Martin Hewlett (Clevedon AC) 01-05-37

16 Ian Kent (Parc Bryn Bach RC) 01-07-10

17 Scott Hunter (South West RR) 01-07-38

18 Aled Hopkins (Run4All) 01-07-49

19 Aaron McCalmon (Port Talbot Harriers) 01-08-16

20 Emilie Isaacs (Serpentine RC) 01-08-50

Stage three: Criccieth Castle to Maentwrog – 12.3 miles

Records 

Male: (1996) Martin Rees (British Steel) 01-02-23

Female: (2005) Karen Hazlitt (Winchester & District AC) 01-13-02

Top 20:

1 Phil Robertson (Sale Harriers) 01-02-57

2 Adam Bull (Aberdare Valley AAC) 01-04-23

3 James Savage (Chorlton) 01-08-04

4 Glenn Hughes (Serpentine RC) 01-08-12

5 Ben Butler-Madden (Penarth & Dinas Runners) 01-08-13

6 Stephen Skates (Prestatyn RC) 01-08-25

7 Tim Spencer (Bromsgrove & Redditch AC) 01-09-45

8 Billy Hayton (Pontypridd Roadents AC) 01-09-53

9 Phil Pumford (Buckley Runners) 01-10-13

10 Joe Thomas (Bridgend AC) 01-10-45

=11 Geraint Williams (Run4All) 01-10-58

=11 Thomas Davies (Team Bath) 01-10-58

13 Andrew Haney (Chorlton) 01-11-02

14 Owain Williams (Eryri Harriers) 01-11-31

15 Matthew Hurford (Les Croupiers RC) 01-12-59

16 Andy Norman (Altrincham & Dist AC) 01-13-48

17 Tom Green (Ealing Eagles RC) 01-14-49

18 Dan Wood (Burges Salmon LLP) 01-15-05

=19 Gareth Davey (Neath Harriers) 01-15-42

=19 Jon Belcher (Lliswerry Runners) 01-15-42

Port Talboit Harriers.

Stage 4: Maentwrog to Harlech Castle – 9.5 miles

Records

Male: (2019) Matt Shaw 49-58

Female: (2011) Laura Parsonage (Team Bath AC)

Top 20:

1 Matt Shaw (Chorlton) 49-58

2 Ben McIntyre (Sale Harriers) 52-46

3 David Williams (Les Croupiers RC) 53-18

4 Matthew Gawne (Altrincham & Dist AC) 54-51

5 Jon Duncanson (Ealing Eagles RC) 56-23

6 Rob Lee (Chorlton) 56-39

7 Richard Lloyd (Aberdare Valley AAC) 56-55

8 Matthew Partridge (Parc Bryn Bach RC) 57-32

9 Gary Davies (Aberystwyth AC) 58-04

10 Scott Williams (Neath Harriers) 58-24

11 Phil Welch (Bridgend AC) 58-33

12 Mark MacKintosh (Team Bath) 58-38

13 Kris Blake (Env Agency DEFRA) 59-11

14 Phil Williams (Pontypridd Roadents AC) 59-26

15 Gareth Davies (South West RR) 59-44

16 Alex Murray (Clevedon AC) 59-53

17 Catherine Carrdus (Lytham St Annes RR) 01-00-37

18 Paul Rees (Port Talbot Harriers (01-00-40)

19 Tomos Morgans (Sarn Helen Club) 01-00-45

20 Gavin Edmonds (Serpentine RC) 01-02-11

https://twitter.com/LliswerryRunner/status/1137682506499706885

Stage five: Harlech Castle to Barmouth – 9.6 miles

Records 

Male: (2013) Joe Bailey (Salford Harriers) 50-08 

Female: (2010) Sally Haselhurst (San Domenico/Parc Bryn Bach) 01:01:33

Top 20

1 Joe Reardon (Aberdare Valley AAC) 53-42

2 Nick Tynan (Sale Harriers) 55-12

3 Lyndon Tudor-Maisey (Les Croupiers RC) 56:09

4 Michael Smith (Telford Harriers) 56-22

5 Dan Thrift (Pontypridd Roadents AC) 57:37

6 Chris Moore (Team Bath) 57-54

7 Colin Banno-Thornton (Chorlton) 58-45

8 Matt Crocker (Clevedon AC) 59-14

9 Daniel Evans (Parc Bryn Bach RC) 01-00-30

10 Wayne Bevan (Winchester & District) 01-01-09

11 Nicky Savill (South West RR) 01-01-45

12 Ricardo Agostinho (Ealing Eagles RC) 01-02-04

13 Alan Hall (Port Talbot Harriers) 01-03-50

14 Jeff Thomas (Bridgend AC) 01-04-30

15 Tom Poynton (Serpentine RC) 01-04-35

16 Gethin Davies (Meirionnydd) 01-04-45

17 Carwyn Thomas (Sarn Helen Club) 01-04-58

18 Ceri Cook (Buckley Runners) 01-05-00

19 Fiona Blackmore (Bitton RR) 01-05-24

20 Phil Jenkinson (Chorlton) 01-05-28

Stage six: Barmouth to Dolgellau – 9.1 miles

New route – new records

Top 20:

1 Ewan Short (Pontypridd Roadents AC) 49-32

2 Richard Baker (Les Croupiers RC) 52-28

3 Dean Protheroe (Run4All) 54-03

4 Rob Fairbanks (Sale Harriers) 54-21

5 Terrance Fairbank (Aberdare Valley AAC) 54-41

6 Andrew Freeman (Bromsgrove & Redditch AC) 54-59

7 Richard Basham (Lliswerry Runners) 55-43

8 Lee-Marvin Tolentino (Serpentine RC) 56-16

9 Chris Clarke (Chorlton) 56-27

10 Craig Thomas (Islwyn RC) 57-45

11 Niall Urquhart (Team Bath) 59-20

12 Kevin Plank (San Domenico RC) 59-24

13 Nick Wilson (Wirral AC) 01-00-13

14 Haydn Hartnell (Parc Bryn Bach RC) 01-00-24

15 David Parfitt (Port Talbot Harriers) 01-00-28

16 David Coles (Les Croupiers RC)

17 Andy Parkinson (Winchester & District) 01-00-48

18 Irfon Thomas (Sarn Helen Club) 01-01-15

19 Eliza Hawthorn (Stragglers) 01-01-38

20 Laura Carmichael (Serpentine RC) 01-01-48

@EnvAgency DefraGovUK Harriers won the Welsh Castles Relay Business House championship by under 13 mins over 200-plus miles.

Stage seven: Dolgellau to Dinas Mawddwy – 10.1 miles

Records 

Male: (2019) Nathan Harrison (Sale Harriers) 58.22

Female: (2019) Camilla West (Serpentine RC) 01.11.45

Top 20:

1 Nathan Harrison (Sale Harriers) 58-22

2 Oliver Williams (White Rock Runners) 59-59

3 John Howells (Pontypridd Roadents AC) 01-00-14

4 Richard Gardiner (Aberdare Valley AAC) 01-00-26

5 Adam Gooch (Altrincham & Dist AC) 01-00-50

6 Luker Murray (Clevedon AC) 01-01-25

7 Rob Deller (Wirral AC) 01-03-00

8 Nathan Daniels (Neath Harriers) 01-03-28

9 Guy Landon (Team Bath) 01-04-11

10 Tristan Evans (Meirionnydd) 01-04-20

11 Colin Overton (Ealing Eagles RC) 01-05-10

12 Peter Sansome (Winchester & District) 01-05-28

13 Andrew Hodgson (Bridgend AC) 01-05-46

14 Lloyd Owen (Parc Bryn Bach RC) 01-06-35

15 Dafydd Lambeth (Islwyn RC) 01-06-44

16 Martin Lucas (Chorlton) 01-06-54

17 Mike Erskine (Les Croupiers RC) 01-07-18

18 Willem Gerritsen (Serpentine RC) 01-07-29

19 Michael Benns (Run4All) 01-07-30

20 Robert Warlow (Port Talbot Harriers) 01-08-06

Cath Barker flies the Blue and Yellow flag for Penarth and Dinas runners as she finishes the final leg ion the Welsh Castles Relay to massive cheers from her clubmates gathered in Bute Park, Cardiff.

Stage eight: Dinas Mawddwy to Foel – 10.8 miles

Records

Male: 2014 Gary Priestly (Salford Harriers) 58-29

Female: 2017 Katrine Svane (Team Bath AC Ladies) 01-08-12 

Top 20:

1 James Donald (Team Bath) 01-00-07

2 Ken Hunt (Sale Harriers) 01-01-23

3 Symon Murphy (Pontypridd Roadents AC) 01-02-05

4 Gary Brown (Penarth & Dinas Runners) 01-02-40

5 Craig Foley (Port Talbot Harriers) 01-02-52

6 Rob Johnson (Aberystwyth AC) 01-03-42

7 David Gemmell (Bromsgrove & Redditch AC) 01-05-13

8 Paul Griffiths (Chorlton) 01-05-19

9 Matt Pryor (Les Croupiers RC) 01-05-24

10 Andrew White (Winchester & District) 01-06-23

11 Ieuan Smith (Lliswerry Runners) 01-07-10

12 Tim Nabosi (Clevedon AC) 01-07-18) 

13 Brian Stakelum (Ealing Eagles RC) 01-07-30

14 Adrian Lewis (Aberdare Valley AAC) 01-07-46

15 Marc Davies (Brecon AC) 01-07-51

16 Greg Millard (Neath Harriers) 01-08-25

17 Rob Sage (Les Croupiers RC) 01-09-16

18 Patrick Goodrich (Chorlton) 01-10-01

19 Gareth Parry (Gorseinon RR) 01-10-09

20 Nick Lewis (White Rock Runners) 01-10-21

Stage nine Foel to Llanfair Caereinion – 8.5 miles

Records 

Male (2004) Steve Watterson (Westbury Harriers) 43-32

Female: (2015) Tessa Walker (Salford Harriers AC) 47-02

Top 20:

1 Lee Aherne (Parc Bryn Bach RC) 44-33

2 Ollie Thorogood (South West RR) 46-20

3 Chris Melbourne (Neath Harriers) 46-24

4 Ben Kennedy (Les Croupiers RC) 47-21

5 Pete O’Neill (Sale Harriers) 47-54

6 Daniel Phillips (Pontypridd Roadents AC) 48-27

7 Ben Smith (Aberdare Valley AAC) 48-28

8 Kevin Murray (Serpentine RC) 49-08

9 James Linney (Ealing Eagles RC) 49-32

10 Harry Stow (Winchester & District) 49-56

11 Ryan Bowen (Bridgend AC) 51-09

12 Laura Backhouse (Team Bath) 51-22

13 Richard Davies (Wirral AC) 51-37

14 Steven Welch (Chorlton) 51-38

15 Sean McCormack (Abergele Harriers) 52-33

16 Richard Davies (Les Croupiers RC) 53-02

17 Robert Stephens (Brecon AC) 53-46

18 Arwel Lewis (Eryri Harriers) 53-54

19 Deepak Aggarwal (Chorlton) 54-02

20 Andrew Jones (Buckley Runners) 54-06

The Penarth and Dinas Runners team,

Stage 10: Llanfair Caereinion to Newtown – 13.1 miles

Records

Male: (2019) Daniel Bodman (Aberdare Valley AAC) 01-10-55 

Female: (2017) Emily Lagomarsino (San Domenico RC)

Top 20:

1 Daniel Bodman (Aberdare Valley AAC) 01-10-55

2 Callum Rowlinson (Sale Harriers) 01-11-33

3 Paul Graham (Pontypridd Roadents AC) 01-13-11

4 Richard Jackson-Hookins (Les Croupiers RC) 01-15-46

5 Sam Tabberner (Clevedon AC) 01-17-47

6 Rob Farley (Bitton RR) 01-18-30

7 Gareth Poston (Port Talbot Harriers) 01-19-55

8 Paul McNall (Buckley Runners) 01-19-56

9 Chris Elmer (Team Bath) 01-20-00

10 Russell Price (Chorlton) 01-20-52

11 Eddie Ware (Serpentine RC) 01-21-25

12 Jez Brown (Buckley Runners) 01-21-44

13 Neil Reynolds (San Domenico RC) 01-22-08

14 Harry Davies (Parc Bryn Bach RC) 01-22-15

15 Tom Oliver (Winchester & District) 01-22-22

16 Martin Norton (Lliswerry Runners) 01-22-48

17 Martin Rush (Team Bath) 01-23-05

18 Gareth Lawrence (Brecon AC) 01-24-36

19 Andrew Blair (Les Croupiers RC) 01-24-41

20 Laurence Elliott (Ealing Eagles RC) 01-25-10

End of day one

Leaderboard to Newtown – 102.8 miles

1 Sale Harriers 09-43-18

2 Aberdare Valley AAC 09-54-52

3 Pontypridd Roadents AC 9-59-36

4 Les Croupiers RC 10-11-23

5 Team Bath 10-23-59

6 Chorlton 10-30-0-02

7 Ealing Eagles RC 10-50-07

8 Clevedon AC 10-51-41

9 Parc Bryn Bach RC 10-53-36

10 Serpentine RC 11-00-22

11 Port Talbot Harriers 11-01-39

12 Neath Harriers 11-01-54

13 Bridgend AC 11-03-47

14 Chorlton (vets) 11-12-24

15 Winchester & District 11-15-06

16 Bromsgrove & Redditch AC 11-15-21

17 Run4All 11-19-51

18 San Domenico RC 11-24-00

19 Altrincham & Dist AC 11-26-49

20 Les Croupiers RC (Vets) 11-34-23

Day two

Stage 11 – Newtown to Llanbadarn Fynydd (New route) – 10.8 miles

New route – new records

Top 20:

1 Daniel Kashi (Sale Harriers) 59:08

2 Rhys Boorman (Aberdare Valley AAC) 01-00-05

3 Simon Lewis (Pontypridd Roadents AC) 01-02-06

4 Benjamin Hobson (Chorlton) 01-03-13

5 Nick Tulp (Les Croupiers RC) 01-05-03

6 Matt Jones (Brecon AC) 01-05-11

7 Ed Hobbs (Burges Salmon LLP) 01-06-02

8 Christopher Rayner (Chorlton) 01-06-19

9 Henry Wright (White Rock Runners) 01-06-58

10 David Evans (Serpentine RC) 01-07-03

11 Josh Bond (Team Bath) 01-07-16

12 John Evans (Parc Bryn Bach RC) 01-07-42

13 Richie Emmett (Ealing Eagles RC) 01-08-13

14 Steven Renny (Altrincham & Dist AC) 01-08-37

15 Andrew Tuckey (Bridgend AC) 01-08-38

16 Chris Jeynes (Brackla Harriers) 01-08-47

17 Simon James (Ealing Eagles RC) 01-09-14

18 Simon Stevens (Winchester & District) 01-09-28

19 Kevin Lanckham (Bromsgrove & Redditch AC) 01-09-47

20 Tim Joy (Buckley Runners) 01-09-57

Stage 12 – Llanbadarn Fynydd to Crossgates – 11.2 miles

Records 

Male: (1993) Gareth Davies (Bridgend AC) 53-33

Female: (2010) Marilyn Kitching (Tattenhall Runners) 01-04-25

Top 20:

1 Andrew Hughes (Pontypridd Roadents AC) 01-00-37

2 Steve McCarron (Sale Harriers) 01-03-41

3 Dan Cunnington (Winchester & District) 01-04-12

4 Duncan McLauchlan (Les Croupiers RC) 01-05-49

5 Hywel Diplock (Parc Bryn Bach RC) 01-06-26

6 Darren Edwards (Aberdare Valley AAC) 01-07-54

7 Greg Fernandes-Lawes (Ealing Eagles RC) 01-09-18

8 Owen Davies (Team Bath) 01-09-34

9 Tony Everitt (Chorlton) 01-10-05

10 James Pearce (Lliswerry Runners) 01-10-31

11 Kevin Chalke (Penarth & Dinas Runners) 01-10-52

12 Thomas Martini (Serpentine RC) 01-11-33

13 Jonathan Jarvis (Run4All) 01-11-38

14 Kevin Hughes (Sarn Helen Club) 01-11-55

15 Luke Evans (TROTs) 01-11-58

16 Karl Williams (Buckley Runners) 01-12-59

17 Justin Phillips (Pontypridd Roadents AC) 01-13-37

18 Malcolm Duff (Bromsgrove & Redditch AC) 01-13-45

19 Jennifer Charlton (Eryri Harriers) 01-14-11

20 Ceri Davies (Les Croupiers RC) 01-15-02

Stage 13 – Crossgates to Builth Wells – 10.6 miles

Records

Male: (1998) Greg Newhams (Bridgend AC) 52-19

Female: (2009) Rachel Jones (Wigan Phoenix) 01-02-51

Top 20:

1 Andy Gardiner (San Domenico RC) 59-58

2 Mike Dooley (Team Bath) 01-01-02

3 Chris Prothero (Parc Bryn Bach RC) 01-01-38

4 Richard Brown (Sale Harriers) 01-02-08

5 Steve Bartlett (Pontypridd Roadents AC) 01-03-05

6 Karl Lee (Altrincham & Dist AC) 01-03-14

7 Eirwyn Roberts (Sarn Helen Club) 01-03-28

8 Sam Hodge (Port Talbot Harriers) 01-03-33

9 Jose Pabon (Ealing Eagles RC) 01-03-43

10 James Ashford (Chorlton) 01-03-49

11 Emyr Morgan (Les Croupiers RC) 01-03-53

12 Gareth Richardson (Bromsgrove & Redditch AC) 01-04-16

13 Tom James (Aberdare Valley AAC) 01-05-50

14 Philip Whitehouse (Serpentine RC) 01-06-17

15 Stephen Jenkins (Bridgend AC) 01-07-57

16 David Walker (Les Croupiers RC) 01-08-56

17 Steve Fernyhough (West Cheshire AC) 01-09-41

18 Jonathan Martin (Ealing Eagles RC) 01-10-08

19 Stephen Dawson (TROTs) 01-10-21

20 Stu Holliday (Chorlton) 01-10-59

https://twitter.com/BridgendAC/status/1137713842262282240

Stage 14 – Builth Wells to Drovers Arms – 10.8 miles

Records

Male: (2019) – Nigel Martin (Sale Harriers) 59-14

Female: (2015) – Emma Wookey (Lliswerry Runners, Ladies) 01-08-31

Top 20:

1 Nigel Martin (Sale Harriers) 59-14

2 Quentin Guillon (Right to Movement Palestine) 01-04-01

3 Rhys Francis (Brackla Harriers) 01-06-15

4 Themis Bower (Team Bath) 01-06-46

5 Daniel James (Run4All) 01-06-51

6 Juan Delgado (Pontypridd Roadents AC) 01-07-06

7 Andrew Reeves (Serpentine RC) 01-07-10

8 Peter Ball (Bromsgrove & Redditch AC) 01-08-11

9 Richard Dando (Bridgend AC) 01-08-22

10 Matt Kaufman (Ealing Eagles RC) 01-08-36

11 Tom Booth (West Cheshire AC) 01-08-41

12 Peter Ryder (Aberdare Valley AAC) 01-09-40

13 Rob Kestin (Port Talbot Harriers) 01-09-42

14 Steve Spence (Wirral AC) 01-09-45

15 Ken Caulkett (Sarn Helen Club) 01-09-49

16 Phil Morris (Brecon AC) 01-09-57

17 Andrew Reynolds (Neath Harriers) 01-10-12

18 Ian Southwell (Penarth & Dinas Runners) 01-10-17

19 Gwion Roberts (Meirionnydd) 01-10-23

20 Ake Fagereng (Les Croupiers RC) 01-10-27

Stage 15 – Epynt Visitor Centre to Brecon Canal Basin – 12.8 miles

Records

Male: (2016) Andy Greenleaf (Serpentine) 01-05-23

Female: (2015) Ellie Davies (Brecon AC) 01:15:44 

Top 20:

1 Tim Kennedy (Sale Harriers) 01-11-28

2 Matthew Davies (Bridgend AC) 01-13-33

3 Sam Ryall (Pontypridd Roadents AC) 01-13-35

4 Doug Nicolls (Les Croupiers RC) 01-13-42

5 John Heap (Wirral AC) 01-14-33

6 Martin Thomas (Parc Bryn Bach RC) 01-15-07

7 Richard Wilder (San Domenico RC) 01-16-42

8 Will Fossard (Chorlton) 01-16-55

9 Dyfed Thomas (Eryri Harriers) 01-17-03

10 John Foxall (Ealing Eagles RC) 01-17-11

11 Andrew Poston (Port Talbot Harriers) 01-18-19

12 Tom Howarth (Lytham St Annes RR) 01-18-34

13 Simon Roberts (Buckley Runners) 01-19-51

14 Patrick Warburton (Winchester & District) 01-20-25

15 Victor Lio (Serpentine RC) 01-21-17

16 Nathan Walpole (Clevedon AC) 01-21-33

17 Robert Rees (Neath Harriers) 01-22-01

18 Carwyn Davies (Sarn Helen Club) 01-22-33

19 Amie Bagnall (Prestatyn RC) 01-22-51

20 Tony Woodall (West Cheshire AC) 01-22-54

Stage 16 – Brecon Canal Basin to Taf Fechan Railway Station, Torpantau – 12.5 miles

Records

Male: (2018) Nigel Martin (Sale Harriers) 01-14-57 

Female: (2018) Katie Beecher (Les Croupiers RC) 01-28-34 

Top 20:

1 Steve Rees (Neath Harriers) 01-14-58

2 Rob Eaton (Team Bath) 01-16-19

3 Tom McCarthy (Pontypridd Roadents AC) 01-16-33

4 Paul Green (Sale Harriers) 01-16-58

5 Patrick O’Hare (Right to Movement Palestine) 01-17-25

6 Matt Jacklin (Aberdare Valley AAC) 01-17-39

7 Dave Brockway (Wirral AC) 01-18-27

8 Sion Price (Sarn Helen Club) 01-19-30

9 Richard Ross (Les Croupiers RC) 01-19-57

10 Chris Callaghan (Buckley Runners) 01-21-12

11 Tim Powell (Serpentine RC) 01-21-18

12 Paul Sadler (Env Agency DEFRA) 01-22-28

13 Daniel Vasey (Chorlton) 01-23-41

14 Sam Royle (Ealing Eagles RC) 01-24-19

15 Henry Sackville-Hamilton (Burges Salmon LLP) 01-24-40

16 Mark Emery (Bridgend AC) 01-24-58

17 Rob Mole (Bromsgrove & Redditch AC) 01-25-33

18 Gavin Patterson (Parc Bryn Bach RC) 01-25-48

19 Mike Holloway (Brecon AC) 01-26-52

20 George Belfield (Winchester & District) 01-27-16

Stage 17 – Taf Fechan Railway Station, Torpantau to Cyfarthfa Castle – 8.7 miles

Records

Male: (2019) Daniel Hamilton (San Domenico RC) 44.45 

Female: (2018) Kathryn Bailey (Winchester & District AC) 53-12

Top 20: 

1 Daniel Hamilton (San Domenico RC) 44-45

2 Sam Hopton (South West RR) 46-47

3 Ben Bartlett (Neath Harriers) 48-21

4 Ethan Ackroyd (West Cheshire AC) 49-16

5 Glyn Fletcher (Les Croupiers RC) 49-23

6 Otto Copping (Team Bath) 50-00

7 Grant Medcraft (Pontypridd Roadents AC) 50-51

8 Liam Griffiths (Aberdare Valley AAC) 51-09

9 Mike Ashby (Sale Harriers) 51-27

10 Matt Evans (Clevedon AC) 51-45

11 Nils-Kristian Liborg (Ealing Eagles RC) 52-03

12 Craig Bradbury (Altrincham & Dist AC) 52-51

13 Ash Tuck (Bitton RR) 53-04

14 Thomas Henry (Lliswerry Runners) 54-40

15 Kate Towerton (Winchester & District) 54-42

16 Rich Bargh (Wirral AC) 54-45

17 Nicola Jukes (Parc Bryn Bach RC) 55-20

18 Liam Oak (Port Talbot Harriers) 55-50

19 Lloyd Mack (South Wales Police) 56-22

20 Trevor Ford (Stragglers) 56-55

Stage 18 – Rhyd-y-Car Centre to Navigation Park – 9.1 miles

Records

Male: (2015) Stuart Doyle (Vale Royal AC) 48.27 

Female: (2012) Louise Damen (Winchester & District AC) 49.52

Top 20:

1 Darren Bishop (Pontypridd Roadents AC) 50-57

2 Jonathan Butler (Bridgend AC) 51-00

3 Simon Brace (Team Bath) 51-03

4 Lauren Cooper (Parc Bryn Bach RC) 52-45

5 Steve Paterson (Les Croupiers RC) 52-57

6 Will Adolphy (Ealing Eagles RC) 53-24

7 Olivier Gaillemin (Sale Harriers) 55-12

8 Matthew Evans (Aberdare Valley AAC) 55-23

9 Jacob Griffiths (Brackla Harriers) 55-51

10 Lee White (Env Agency DEFRA) 56-52

11 Matthew James (San Domenico RC) 57-30

12 Sarah Kearney (Wirral AC) 57-54

13 Robin Hambly (Clevedon AC) 58-09

14 Anthony Warner (Bromsgrove & Redditch AC) 58-35

15 Mark Rivers (Sarn Helen Club) 58-45

16 Daniel Luffman (Les Croupiers RC) 59-09

17 Steve Hooper (Pontypridd Roadents AC) 01-00-09

18 Stuart Thomas (Buckley Runners) 01-00-18

19 Niall Quin (Ealing Eagles RC) 01-00-27

20 Richard Kennaugh (Altrincham & Dist AC) 01-00-37

Stage 19 – Navigation Park to Nantgarw – 7.7 miles

Records

Male: (2017) Joe Beech (Brackla Harriers) 40:01 

Female: (2017) Alex Cutts (South West RR Vets) 50:10

Top 20:

1 Finley Hines (Neath Harriers) 42-50

2 Huw Evans (Les Croupiers RC) 44-45

3 Chris Oxley (San Domenico RC) 45-33

4 Chris Lawrence (Team Bath) 45-41

5 Pete Jackson (Pontypridd Roadents AC) 45-49

6 Andrew Reddy (Aberdare Valley AAC) 45-54

7 Oliver Gildea (Ealing Eagles RC) 47-15

8 Richard Evans (Altrincham & Dist AC) 47-31

9 Mark Fox (Sale Harriers) 47-34

10 Norman Biggs (Aberystwyth AC) 47-49

11 Darryl Thomas (Bromsgrove & Redditch AC) 47-52

12 Arran Kearney (Wirral AC) 48-28

13 James Kershaw-Naylor (Lliswerry Runners) 48-49

14 Stuart Heath (Clevedon AC) 50-03

15 Brian Paynter (Les Croupiers RC) 50-09

16 Miles Woolnough (South West RR) 50-18

17 Katrin Higginson (Bridgend AC) 50-20

18 Alan Reed (Parc Bryn Bach RC) 50-24

19 Richard Thomas (Port Talbot Harriers) 50-26

20 Sean O’Connor (Pontypridd Roadents AC) 50-38

Stage 20 – Caerphilly Castle to Cardiff Castle – 10.1 miles

Records

Male: (2019) Gareth James Raven 51.47

Female: (2019) Emily Kearney (Wirral AC) 57.56

Top 20:

1 Gareth Raven (Sale Harriers) 51-47

2 Luke Williams (San Domenico RC) 53-06

3 Aaron Pritchard (Team Bath) 53-38

4 Gwylym Gibson (South West RR) 53-43

5 Dlyan Nazareth (Les Croupiers RC) 55-23

6 David Norman (Altrincham & Dist AC) 55-27

7 Jamie Parry (Parc Bryn Bach RC) 56-00

8 Richard Jones (Lliswerry Runners) 56-30

9 Jake Brooke-Smith (Pontypridd Roadents AC) 56:40

10 Owain Morris (Aberdare Valley AAC) 56-50

11 Craig Burrows (Bridgend AC) 57-14

12 Matt Langdon (Bitton RR) 57-30

13 Emily Kearney (Wirral AC) 57-56

14 Nino Gatti (Port Talbot Harriers) 58-20

15 Guy Brayn (Winchester & District) 58-49

16 Dean Longley (Prestatyn RC) 59-49

17 Lee Southernwood (Clevedon AC) 01-00-13

18 Austin Davies (Brecon AC) 01-00-15

19 Jamie Howard (South West RR) 01-01-13

20 Michael Dury (Islwyn RC) 01-01-45

Final leader board at Cardiff Castle – 207.1 miles

1 Sale Harriers 19-41-55

2 Pontypridd Roadents AC 20-06-55

3 Aberdare Valley AAC 20-28-34

4 Les Croupiers RC 20–32-42

5 Team Bath 20-48-40

6 Ealing Eagles RC 21-36-48

7 Parc Bryn Bach RC 21-42-36

8 Chorlton 21-54-22

9 Bridgend AC 21-59-54

10 Neath Harriers 22-11-40

11 Clevedon AC 22-13-17

12 San Domenico RC 22-20-43

13 Port Talbot Harriers 22-22-13

14 Winchester & District 22-29-18

15 Serpentine RC 22-31-00

16 Bromsgrove & Redditch AC 22.35.02

17 Altrincham & Dist AC 22-59-33

18 Lliswerry Runners 23-05-35

19 Sarn Helen Club 23:06:59

19 Run4All 23-13-52

20 Les Croupiers RC Veterans 23-24-15

21 Wirral AC 23-29-38

23 Buckley Runners Veterans 23:47:44

24 Ealing Eagles RC Veterans 23-50-04

25 Chorlton Veterans 23-57-42

26 Penarth & Dinas Runners 24-08-58

27 Islwyn RC 24:21:35

28 South West RR 24-23-20

29 Bitton RR 24-27-51

30 Stragglers 24-28-2

31 Meirionnydd 24-37-03

32 Eryri Harriers 24-51-13

33 Les Croupiers RC Ladies 24-51-35

34 West Cheshire AC 24-53-48

35 Serpentine RC Ladies 24-54-55

36 Brackla Harriers 25-02-31

37 South West RR Veterans 25-03-31

38 Pontypridd Roadents AC Veterans 25-06-23

39 Brecon AC 25-09-06

40 Sale Harriers Ladies 25-13-52

41 Env Agency DEFRA 25-14-40

42 Ealing Eagles RC Ladies 25-17-26

43 TROTs 25-20-26

44 Buckley Runners 25-25-40

45 Burges Salmon LLP 25-27-24

46 Abergele Harriers 25-36-27

47 South Wales Police 25-39-08

48 Chorlton Ladies 25-47-40

49 Prestatyn RC 25-47-50                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

50 White Rock Runners 25-56-34

51 Team Bath Veterans 26-08-03

52 Winchester & District Veterans 26-09-26

53 Aberystwyth AC 26-09-36

54 Parc Bryn Bach RC Veterans 26-10-06

55 Gorseinon RR 26-10-54

56 Lytham St Annes RR 26-20-03

57 Bitton RR Ladies 26-33-31

58 Lliswerry Runners Ladies 26-35-25

59 Telford Harriers 26-53-14

60 Right to Movement Palestine 27-00-38

61 Aberdare Valley AAC Veterans 27-05-18

62 Clevedon AC Ladies 27-13-46

63 Run4All Ladies 27-52-04

64 Team Reassure 29-04-20

4 thoughts on “Sale Of The Year – More Than 60 Teams Run 207 Miles From Caernarfon To Cardiff In Welsh Castles Relay

  1. Great report of Castles, what a weekend it was! Brilliantly organised as always by the team at Les Croupiers.

    Is it possible to get the caption on the top photo changed, please? It’s not Colin Caesar of P & D, it’s Kevin Chalke powering his way to 11th on Stage 12.

    Many thanks,
    Simon W.
    Chair
    Penarth and Dinas Runners

Leave a Reply

Your email address will not be published.